T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAHÇELİEVLER - Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi

DİLİN İMKANLARI : SÖYLENMLER,ARGÜMANLAR,HİKAYELER KONFERANSI YAPILDI

30 Kasım'da okulumuz konferans salonunda, Akademik Etkinlikler serimizin üçüncü konuğu İbni Haldun Üniversitesi Medeniyetler İttifakı  Enstitüsü Münazara ve Argüman Etiği Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğr.Üyesi Dr. Önder Küçükural'ı ağırladık. Siyaset, kültür, cinsiyet, yaşlılık, dindarlık, dil gibi ilgi ve araştırma alanlarının konu zenginliyle tanıdığımız hocamız geçen yıl İlişkisel Sosyoloji ve Alan Araştırmalarından Notlar: Dindarlar, Lâ Dînîliler ve Spirtüeller başlıklı bir konferans vermişti. Bu yılda Dilin İmkânları; Söylemler, Argümanlar, Hikâyeler başlıklı bir sunum yaptı.

Yaklaşık iki saat süren programda hocamız yapısalcılık ve postyapıslacılık kuramları bağlamında, dil ve dilin söylem üretme kapasitesi ve sosyal bilimlerde bu söylemlerin çözümlenme biçimleri hakkında konuştu. Gündelik yaşamda kullandığımız kadın-erkek, doğu-batı gibi kavramların, karşıtlıklar ve/veya farklılıklar temelli çeşitli anlam yükleriyle dolu olduğunu dolayısıyla algı ağlarımızda yer alan örüntülerin farkındalığının sosyal bilim çalışmalarındaki hayati öneminden bahsetti. Oldukça ufuk açıcı olan program öğrencilerimizin katılımlarıyla yoğun etkileşimli bir aktiviteye dönüştü.

Başta Öğr.Üyesi Dr. Önder Küçükural Hocamıza olmak üzere bu programın organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

05-12-2022

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 05.12.2022 - Güncelleme: 12.12.2022 17:36 - Görüntülenme: 106
  Beğen | 0  kişi beğendi